Blog - tematy
Rodzajów bród w bród – którą wybrać? 0

Dziś w sklepie spotkałem chłopaka, którego broda po prostu była. Każdy włos w inną stronę, zero jakiegokolwiek kształtu. Ona po prostu rosła, a on chyba nie zauważył, że w ogóle ją ma. To popchnęło mnie do napisania, krótkiego tekstu o brody rodzajach. Ilustracje zaczerpnięte z książki Co dwie brody, to nie jedna.

Rodzajów brody/bród jest wiele, w książce "Co dwie brody, to nie jedna" znaleźć można całkiem sporo różnych pomysłów na swój zarost. Przedstawię wam kilka z nich:

463112_m600

Łopata – broda tego typu ma kształt łopaty, a to dlatego że jest przystrzyżona po obu stronach równolegle. Układa się w duży prostokątny kształt często lekko zaokrąglony na końcach. Myślę, że łopata to swego rodzaju pełna broda (full beard), która jest teraz bardzo popularna wśród mężczyzn.

463113_m600

Francuskie widły – zwane też francuskim widelcem – cechą charakterystyczna tego rodzaju brody jest wyraźny podział dolnej części na dwa końce. Z takiej brody to już można pleść warkocz :)

463117_m600

Broda okalająca – ten rodzaj brody należy do kategorii wąsobrody, gdzie dosyć gęste wąsy łączą się z brodą, okalając usta. Reszta twarzy ogolona na gładko.

463111_m600

van Dyck – kozia bródka oraz wąsy to charakterystyczny zarost Anthony’ego van Dycka, który spopularyzował ten właśnie styl. Ów jegomość był nadwornym malarzem Karola I Stuarta. Był autorem wielu portretów, które przedstawiały zamożnych oraz wysoko postawionych mężów. Antek z własnej inicjatywy często gęsto dorysowywał swoim malarskim obiektom takie właśnie wąsy i bródkę. Niestety cała akcja skończyła się klapą kiedy król Ludwik XIV na swoim portrecie dostrzegł domalowane siwe włosy w wąsach. Ot historia.

463110_m600
Zarost imperialny – podobny do van Dycka, natomiast kozia bródka nieco węższa i przystrojona niezwykle długimi wąsami zwężającymi się ku końcowi – mogę być na końcach lekko podkręcone. Nazwa tego rodzaju zarostu nawiązuje do Napoleona III, który tak właśnie lubi się nosić.

Staram się przypomnieć sobie obrazki z podręcznika do historii gdzie Napoleon miał takie wąsy, ale bezskutecznie. Chyba coś przed nami ukrywała ta historia…

463114_m600

Bazyliszek lub Hulihee – o ile druga nazwa nie ma wyjaśnienia to pierwsza nawiązuje do legendarnego bazyliszka, który miał mieć tego typu szpecące narośla na pysku. Ten rodzaj zarostu charakteryzuje się gładką brodą i obficie zarośniętymi policzkami połączonymi z wąsem. Nieco przestarzały typ, ale widuje się go przy okazji różnego rodzaju konkursów na niecodzienny zarost.

463116_m600

Elvisy – zwane też baranimi kotletami to również zarośnięte policzki.Rodzaj zarostu kojarzący się wszystkim ze słynnym królem rock and rolla – Elvisem Presleyem. Elvis używał też podobno tej pomady.

463115_m600

a la Franciszek Józef – tu obfite baki łączą się z obfitym wąsem. Typowy zarost Franciszka Józefa I, który od 1848 roku był cesarzem austriackim, a od 1867 królem Węgier. Józef był konserwatystą i bardzo mocno wierzył w role Habsburgów oraz boski pochodzenie władzy cesarskiej.

soulpatch_0

Soulpatch – czyli łatka duszy, zwana także Attilio, popularna w latach ’50 oraz ’60 XX wieku wśród afroamerykańskich jazzmanów. Była ona praktyczna jeśli chodzi o grę na trąbce, ponieważ ta kępka włosów pod dolną wargą tworzyła swego rodzaju podkład pod ustnik trąbki.

Oprócz ww rodzajów brody, mamy także chin curtain, czyli tzw wianuszek bądź podbródka – broda okalająca podbródek i ciągnąca się z obu stron aż do linii przy uszach gdzie łączy się z włosami – żadnych wąsów, żadnych włosów na policzkach. Alternatywa dla tych mężczyzn, którzy nie mają warunków zapuścić dużej regularnej brody.

Jest też kozia bródkabokobrody czy broda gangsterska – rodzaj brody okalającej usta, ale dużo cieńszej. Charakterystyczna dla gangsterów lub raperów.

Ile pomysłów tyle bród – którą wybrać dla siebie? Sugeruję poczekać i zobaczyć jaki broda przybierze kształt, a dopiero potem dalej ją stylizować wg pożądanego stylu.

(wszystkie powyższe informacje oraz większość ilustracji zostało zaczerpniętych z książki Co dwie brody, to nie jedna autorstwa Aleksandry Woldańska-Płocińskiej).

 

Beardrust, Syców, Polska
Oryginalny post znajduje się „tutaj"

Komentarze do wpisu (0)

Blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl