Blog
Kiedy i jak używać szczotki do brody? 2
Kiedy i jak używać szczotki do brody?

Bardzo często słyszę pytania brodaczy o to jak dbać o szczotkę do brody, czy szczotkować na sucho, czy po olejku/balsamie, jak często szczotkować brodę itd. Dlatego jak zwykle staram się odpowiedzieć na Wasze pytania ;)

Jak często szczotkować brodę?
Minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyście to robili częściej. Szczotkowanie brody na pewno nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc i sprawia niesamowitą przyjemność. Dzięki szczotkowaniu masujecie skórę brody działając bardzo pozytywnie na kondycję włosów, oraz usuwacie z niej martwy naskórek i inne nieczystości (więcej informacji na ten temat w poprzednich wpisach o szczotkach i pielęgnacji brody, dostępnych tutaj Kartacze i szczotki do brody z dzika - co i jak!). 

Szczotkować brodę przed, czy po użyciu olejku i balsamu do brody?
Polecam przeczesać brodę szczotką do brody przed nałożeniem kosmetyków w celu pozbycia się z niej martwego naskórka, po czym nałożyć kosmetyki i ponownie dobrze przeczesać brodę nadając jej pożądany kształt. Słyszałem opinie, że nie można używać szczotki po użyciu kosmetyków, bo się ją zabrudzi i jest to nieestetyczne – no ja uważam to za bzdurę, szczotki do brody wykonane są z drewna i włosia dzika, czyli nasze kosmetyki mogą im tylko pomóc i lepiej je zakonserwować, oczywiście szczotkę do brody trzeba systematycznie czyścić i myć, ale w czesaniu brody z nałożonymi kosmetykami do brody nie ma nic złego, a dodatkowo dzięki temu rozprowadzimy kosmetyk dokładnie po owłosieniu brody i dotrzemy z nim do samej skóry co też jest dość istotne, bo docieramy wtedy do cebulek naszych włosów.
olejek do brody

 

Jak czyścić szczotkę do brody?
Starajmy się co kilka dnia pozbywać się ze szczotki zbierających się w niej naszych włosów, ja robię to przeczesując szczotkę rzadkim grzebieniem, lub drugą szczotką z włosia dzika – tym sposobem można wyczesać ze szczotki praktycznie wszystkie nasze włosy i inne większe zanieczyszczenia.

Raz na miesiąc, a jak trzeba to częściej (jeśli szczotka jest mocno zabrudzona) należy umyć szczotkę. Najlepiej użyć do tego szampon do brody, lub szampon do włosów. Szczotkę myjemy w letniej wodzie - idealnie robi się to myjąc dwie szczotki jednocześnie, nakładając na nie niewielką ilość szamponu, zamaczamy w wodzie i pocieramy jedną szczotką o drugą , jeśli nie masz dwóch szczotek to umyj ją ręką. Po dokładnym umyciu, spłukujemy pianę pod bieżącą wodą, po czym pozbywamy się wody ze szczotki dynamicznie ją strząsając (staraj się jak najlepiej osuszyć szczotkę). Ze szczotki z gumą dodatkowo pozbywamy się wody dociskając gumę (na jej powierzchni powinien być jeden otwór bez pęku włosia, przez który powinna wylecieć woda).
Po osuszeniu szczotki, zostawimy ją w przewiewnym miejscu włosiem skierowanym do dołu i pozwalamy dobrze wyschnąć.

szczotka z dzika the bushy beard

UWAGA!!!

  • Nie przesadzamy z wodą (drewno mocno nasączone wodą może spuchnąć)
  • Nie używamy gorącej wody do mycia szczotki (letnia w zupełności wystarczy)
  • Nie wyparzamy szczotek we wrzątku (włosie z dzika w procesie produkcji szczotki jest wyparzane i to wystarczy)
  • Dokładnie pozbywamy się wody z gumowej poduszki (woda pozostawiona w poduszce, negatywnie wpływa na drewno szczotki i może zacząć się psuć…)
  • Szczotkę suszymy włosiem do dołu (dzięki temu unikniemy nasiąkania drewna)
  • Włosie szczotki po umyciu może zacząć śmierdzieć dzikiem (jest to normalne jeśli za dobrze umyjemy szczotkę ;) , ale wystarczy że 2-3 razy przeczeszesz nią brodę zwilżoną olejkiem lub balsamem do brody i znowu zacznie ładnie pachnieć)

Ja przez lata uzbierałem już cztery szczotki do brody, dwie standardowych rozmiarów i dwie mniejsze do kieszeni czy na wyjazd. Mam je już od paru dobrych lat i przy regularnej pielęgnacji po umyciu nadal wyglądają jak nowe. W tym czasie udało mi się też popsuć jedną drewnianą szczotkę zostawiając ja po dokładnym myciu włosiem do góry – woda zamiast ściec po włosach, wsiąkła w drewno i w rezultacie szczotka pękła, dlatego istotne są moje powyższe wskazówki i jeśli będziecie się ich trzymali to będziecie cieszyli się swoimi szczotkami do brody przez lata!

 

Krzaczasta Broda, Maj 2017, Warszawa.

Komentarze do wpisu (2)

30 listopada 2017

Ja szczotkę używam co najmniej z 4 razy dziennie i zawsze po wtarciu w brodę kosmetyku!

7 grudnia 2019

Super wpis dzięki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl