Blog
Jak dbać o tatuaż? 3
Jak dbać o tatuaż?

Malowanie własnego ciała, wbrew pozorom wcale nie jest nowe. Początkowo tatuowanie było wynikiem rytualnych obrządków wtajemniczenia, którego doznawali głównie plemienni wojownicy kultur polinezyjskich. Tatuaże głębokie korzenie mają też w kulturze japońskiej - pierwsze horimono rozumiane jako tatuaż artystyczny, zdobiły ciała strażaków z Edo, ich ulubionym motywem był karp i smok, kojarzone z żywiołem wody. Obecnie tatuaż nie ma już takiego znaczenia, choć wiele subkultur nadal uważa go za symbol przynależności, a wykonanie dziary za pewien rodzaj inicjacji. Dla wielu osób ma on też aspekt estetyczny. Wiele podejść, ale zawsze ważne jest, by tatuaż był piękny i zdobił naszą skórę, a w tym celu trzeba go odpowiednio pielęgnować!

 

the bushy beard tattoo

 

Jesień porą tatuaży?

Jeśli masz taką możliwość (a przeważnie tak właśnie jest, w końcu to Ty jesteś panem swojego losu), wybierz na wykonanie wymarzonego projektu terminy jesienno/zimowe. Skóra nie jest wtedy podatna na działanie promieni słonecznych, a więc dłużej pozostanie chroniona. Ponadto nie będziesz opalony, a to także pozytywnie wpłynie na jakość tatuażu i całą procedurę jego tworzenia. Wraz z nadejściem cieplejszego okresu, powinieneś zastosować krem z filtrem (SPF 30 lub wyższym), by dopełnić ochrony. Pamiętaj że narażenie się na ostre słońce potrafi prowadzić do blednięcia tatuażu, a tego właśnie za wszelką cenę chciałbyś uniknąć! Dbaj dobrze o swój gotowy tatuaż, a przed robieniem nowego pamiętaj żeby zafundować sobie z tydzień nawilżania.

dbanie o tatuaż 

 

Jak dbać o nowy tatuaż

Najważniejsze są pierwsze dni po zabiegu. Zanim Twoje ciało się zagoi, tatuaż będzie najbardziej narażony na negatywny wpływ słońca, wody czy zanieczyszczeń. Mogą tworzyć się blizny i zaczerwienienia, których nie chcesz, bo mogą mieć negatywny wpływ na wygląd zagojonego już tatuażu. Zaraz po zakończeniu pracy, tatuażysta zabezpieczy miejsce za pomocą jałowego opatrunku. Dwie, trzy godziny później opatrunek ten powinieneś usunąć i pozwolić skórze pooddychać. Po odsłonięciu, ranę delikatnie oczyść ciepłą wodą z delikatnym mydłem, lub żelem do mycia tatuażu, a następnie wytrzyj jałowym gazikiem. Teraz pora na dobry krem do tatuaży, który przyspieszy gojenie i zapobiegnie zanieczyszczeniom, a jednocześnie natłuści i zapobiegnie wysuszeniu naskórka. Następnie wystarczy tylko unikać podrażnień i styku z zarazkami. W żadnym wypadku nie rozdrapuj strupów! Pamiętaj aby przez pierwsze dni nie doprowadzić do wyschnięcia tatuażu, staraj się aby był cały czas nawilżony, a w razie potrzeby przemywaj go!

krem do tatuażu

 

Alkohol i papierosy – wrogowie świeżego tatuażu

Dobrze by było żebyś w okresie wykonywania tatuażu, a także kilka dni po jego powstaniu, powstrzymał się od picia alkoholu… (no dobra jedno piwko to jeszcze nie picie…). Inaczej podwyższone ciśnienie krwi może spowodować zwiększoną podatność na zakażenia. Tytoń ma podobne działanie, dlatego też odpuść palenie w tym czasie, a tak naprawdę, najlepiej zupełnie odpuść jaranie – wiem to trudne, ale mi się udało po 20 latach więc możliwe - no dobra, ale to nie o tym ;)

 palenie a tatuaż

 

Późniejsza pielęgnacja tatuaży

Dodatkowe nawilżenie kremem do tatuaży jest jak najbardziej wskazane. Kremowanie tatuażu nie zrobi z Ciebie baby i nic Ci nie odpadnie, a warto żeby tatuaż długo wyglądał żywo i wyraźnie! Kiedy rany się zagoją, nadal warto nawilżać tatuaż kremem do tego przeznaczonym. Im lepsza pielęgnacja, tym jędrniejsze ciało, a zarazem bardzie żywy, wyraźny i mniej zniekształcony tatuaż. Nie należy jednak przesadzać – gdy ze świeżego tatuaży naskórek złuszczy się równą, cienką warstwą, to znak, byś zaprzestał nadmiernego nawilżania i pozwolił dermie na wytworzenie nowej okrywy, która zabezpieczy wzór. Prawie nikt nie zdaje sobie sprawy, że farba może się przemieszczać wewnątrz warstw skórnych. To jednak żywy organizm. Im wyższa temperatura i ciśnienie, tym szansa na to większa. Nie powinieneś zatem doprowadzać do przegrzania Twojego tatuażu, jeśli chcesz, by w niezmienionej formie pozostał do końca życia. Staraj się więc chronić go przed promieniami UV (w ogólności przed bezpośrednim operowaniem światła słonecznego), czyli jak lubisz smażyć się na słońcu, to przykryj czymś tatuaż, albo bardzo dobrze zabezpiecz go kremem do tatuażu z wysokim filtrem, lub jakimkolwiek innym filtrem UV.

W sumie tyle, proste i trudne zarazem, ale najważniejsze to żeby tatuaż był zawsze czysty i nawilżony, a będziesz z się nim cieszył przez lata!

A jakie są Twoje spostrzeżenia z pielęgnacji tatuażu? Podziel się w komentarzu to i ja się czegoś nauczę ;)

 

Krzaczasta Broda, Październik 2017, Warszawa.

Komentarze do wpisu (3)

30 listopada 2017

Prawda, zadbany tatuaż przez lata trzyma kolor i zarys. Nie ma co oszczędzać bo będzie się go nosiło do końca życia ;)

15 stycznia 2019

Bardzo fajnie się czyta!

29 czerwca 2019

Dodam od siebie, że specyfik do pielęgnacji tatuażu niekoniecznie musi mieć postać kremu/balsamu/masła. Opcji jest kilka. Na przykład spray - https://skinproject.tattoo albo pianka tej samej marki. Uwaga - pianka jest 100% wegańska podobnie jak prezentowane masło do tatuaży :-) Największy błąd świeżo upieczonych wydziaranych - dotykanie tatuażu bez potrzeby. Programowo nie powinniśmy tego robić. Czasami swędzi niemal nie do zniesienia, ale trzeba ten okres przetrwać niwelując świąd własnie łagodzącym preparatem do dziary.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl